Вперше на законодавчому рівні вжито норми, що регламентують діяльність апарату суду. Ці норми є правовою основою для функціонування персоналу, що обслуговує суд . Судова влада повинна бути незалежною і самостійною. Тому вона потребує постійного механізмі, що забезпечує її діяльність . В даний час ця робота покладена на апарат суду.
Апарат є допоміжним органом суду , одним з його структурних підрозділів і покликаний сприяти безперебійній роботі суду. Апарат здійснює діяльність , яка не відноситься до відправлення правосуддя . Він повинен звільнити голову суду , суддів від роботи , яка не пов'язана з відправленням правосуддя і яку вони виконувати не повинні. У свою чергу , апарат суду може стати посередником у взаєминах судів з виконавчою та законодавчою гілками влади. Крім того , апарат повинен відгородити суд від впливу з боку цих влади , тобто виконавчої та законодавчої .
На апарат суду покладено здійснення організаційного , науково -аналітичного , довідково- інформаційного та іншого забезпечення діяльності суду . Він покликаний сприяти також матеріально- технічного , ресурсного та соціально- побутового забезпечення суду. Співробітники апарату можуть вести прийом відвідувачів.
Апарат суду підпорядковується голові відповідного суду.
Це означає , що голова призначає на посаду та звільняє з посади працівників апарату . Вказівки і розпорядження , які дає голова суду , є обов'язковими для цих співробітників . У разі незгоди з вказівками і розпорядженнями голови співробітники апарату суду можуть звернутися в інші органи.
Освіта апарату суду відповідає вимогам міжнародно- правових документів, зокрема Основним принципам незалежності судових органів , згідно з якими кожна держава зобов'язана надавати відповідні засоби, що дозволяють судовим органам належним чином виконувати свої функції. Апарат суду створюється у всіх федеральних судах. Однак обсяг його функцій у різних судах не є однаковим . Так , згідно зі ст. 30 коментованого Закону , забезпечення діяльності Конституційного Суду України, Верховного Суду РФ і Вищого Арбітражного Суду РФ забезпечується апаратами цих судів.
У апарат Конституційного Суду РФ входить секретаріат Конституційного Суду РФ та інші підрозділи . Нещодавно з'явився секретаріат і в апараті Верховного Суду РФ - у Голови Верховного Суду РФ. На секретаріат покладено організаційне забезпечення діяльності Голови Верховного Суду РФ , організація прийому громадян , підготовка матеріалів по іншим напрямкам роботи Верховного Суду РФ і судової системи.
Верховний Суд РФ очолює систему судів загальної юрисдикції. Що стосується інших судів загальної юрисдикції , то забезпечення їх діяльності покладено на Судовий департамент при Верховному Суді РФ .
Апарат суду буде створюватися і в судах суб'єктів Федерації. Слід зазначити , що Законом про мирових суддів передбачено створення апарату мирового судді . Згідно ст. 9 зазначеного Закону апарат мирового судді забезпечує його роботу. Структура і штатний розпис апарату встановлюються в порядку , передбаченому законом суб'єкта Федерації * ( 116). Тим самим апарат суду створюється в усіх судах. Діяльність апарату суду загальної юрисдикції конкретизована в Законі про судового департаменту * ( 117). Даний Закон передбачає утворення цілих підрозділів, що займаються організаційно - правовим забезпеченням роботи суду . Законом передбачено формування відповідних управлінь (відділів) у рамках Судового департаменту , які виконуватимуть поставлені перед ними завдання.
У цьому ж Законі передбачена така посада , як адміністратор суду. На адміністратора покладається завдання щодо забезпечення діяльності суду . Ця робота включає в себе кілька напрямків : організаційне , інформаційно-правове , створення матеріальних і побутових умов для суддів і працівників апарату суду , забезпечення нормативними правовими актами , юридичною літературою , організація роботи транспорту суду і засобів зв'язку і т.д.
Коментованим Законом встановлено , що працівники апарату суду є державними службовцями. На них поширюється Закон від 31 липня 1995 р. "Про основи державної служби Російської Федерації". Співробітниками апаратів військових судів можуть бути і військовослужбовці.
Працівники апаратів судів підлягають атестації . Порядок атестації співробітників федеральних судів загальної юрисдикції затверджується Головою Верховного Суду РФ.
Працівникам апаратів судів можуть присвоюватися класні чини залежно від освіти, стажу роботи , в тому числі і за фахом. Співробітникам апарату можуть присвоюватися та інші спеціальні звання , а співробітникам апаратів військових судів , є військовослужбовцями , - військові звання. Співробітники апарату мирового судді в суб'єктах Федерації є державними службовцями того чи іншого суб'єкта Федерації.
Права , обов'язки співробітників апаратів судів визначаються законами та іншими нормативними актами про федеральної державній службі , законодавством Російської Федерації про працю , законодавством суб'єктів Федерації .
Стосовно до співробітникам апарату суду передбачені певні обмеження. Працівники апарату не має права відправляти правосуддя , втручатися в діяльність суддів , давати суддям будь-які вказівки щодо здійснення правосуддя. Вони не можуть виступати в якості народних , присяжних і арбітражних засідателів .
Діяльність працівників апарату судів буде регламентуватися в подальшому, з прийняттям законодавчих та інших актів .