на головну сторінку
Структура: Одеське товариство колекціонерів  

Посадова особа: Лобода Петро Григорович
Контакти:
вул. Грецька, 33, Одеса, 65026, Україна, тел.: (0038) - (0482) 725-02-77, E-mail: loboda@te.net.ua
Інформація:

Одеське товариство колекціонерів (ОКО) - це одеська міська громадська організація культурно-просвітницького характеру, діяльність якої здійснюється на принципах не прибутковості. Головною статутний завданням ОКО є популяризація і розвиток всіх форм колекціонування як одного з важливих засобів у підвищенні інтелектуального рівня людей, а також залучення молоді до вивчення пам'яток історії та культури людства, власної країни та Одеського регіону. Як самостійна громадська структура в нинішньому вигляді існує з лютого 1972 року.
ОКО є найстаршою громадською організацією міста, його коріння йдуть далеко в історію Одеси. Прабатьком ОКО можна з повною підставою вважати Одеське товариство історії та старожитностей (ООІД), засноване в 1839 році. Багато хто з засновників і керівників ООІД, зберігачів його музею були нумізматами або колекціонерами античності: М. М. Мурзакевич, Е. Р. фон-Штерн, А. Л. Бертьє-Делагард і багато інших. Членом цього товариства був автор фундаментального каталогу монет античних міст Північного Причорномор'я археолог і колекціонер-нумізмат Платон Йосипович Бурачків (1816-1894).

У 1914 році міська дума Одеси зареєструвала статут Одеського товариства збирачів поштових марок Європи і Америки, в структуру якого поряд з філателістами входили також нумізмати, боністи і представники інших напрямків колекціонування.

У довоєнний період в Одесі було чимало відомих колекціонерів: нумізмати В. В. Воскресенський та М. А. Зільберман, боніста Є. І. Детілот та інші. Незважаючи на те, що вони не були об'єднані в організацію, свої зустрічі колекціонери проводили регулярно, в основному, у сквері на Олександрівському проспекті.

У березні 1958 року було організовано Одеське товариство колекціонерів (ООК) з обласною та міською структурами. Керівником обласної організації був обраний відомий філателіст В. П. Харитонов. Головну роль у ООК грала секція філателістів як найбільш численна. Представників інших напрямку в ньому було в три рази менше.

У 1960-1970-і роки відомими не тільки в Одесі, але і за її межами були такі колекціонери, як нумізмати Петрідіс В. Л., Коціевскій А. С. та Алексєєв В. П., боніста Макандаров Г. І., фалерист Корченов В. К., філокартисти Ціпоркіс P. M., Пріхоцкій А. І. та багато інших.

У лютому 1972 року відбувся поділ ООК на дві самостійні громадські організації - Одеське товариство філателістів та Одеське міське товариство колекціонерів (ОКО). З цього часу ОКО має свій статут і офіс правління, власні членський квиток та значок.

З перших днів свого існування ОКО активно включилося в суспільне і культурне життя Одеси. Традиційні недільні зустрічі колекціонерів, колективні та персональні виставки, що проводяться в 70-80-х р.р. в парку Шевченка, клубі Політехнічного інституту, Палаці моряків та інших місцях, незмінно залучали тисячі одеситів і гостей міста. Особливо важливо, що ці зустрічі як магнітом притягували до себе дітлахів, допомагаючи їм за допомогою колекціонування долучатися до вивчення історичної і культурної спадщини свого народу, що позитивно позначалося на подальшому формуванні світогляду і життєвих принципів підлітків. Ветерани ОКО проводили регулярні зустрічі зі школярами та студентами, на прикладі історичних артефактів розкриває молоді факти із стародавньої історії України.

Першим головою ОКО був моряк, відомий в Одесі капітан далекого плавання Репкін Б. М. Надалі товариство очолювали Едідовіч В. А. (1972-1982), Тарсіс С. А. (1982-1991), Лобода П. Г. (1991 -теперішній час).

У лавах ОКО складалося чимало представників одеської наукової і культурної інтелігенції: директор Інституту очних хвороб і тканинної терапії ім. В. П. Філатова академік М. О. Пучковська, завідувач кафедри історії стародавнього світу та середніх віків Одеського держуніверситету професор П. О. Каришковського, директор Одеського театру опери та балету народний артист Г. І. Дранов, провідний артист Театру Музичної комедії ім. М. Водяного заслужений артист України Е. А. Сілін та багато інших, чиї імена прославили місто і країну.

У 80-90-ті роки ХХ сторіччя серед одеських колекціонерів найбільш видними були нумізмати Вайшенкер В. І. та Шадрін BC, філокартисти Дроздовський А.A., боніста Біссельман Я. Л.. та інші активні члени суспільства.

Після проголошення України незалежною державою у 1991 році, у важкі роки перехідного періоду (90-і рр.. ХХ ст. - 2000-і р.р.), незважаючи на різні труднощі економічного й організаційного характеру, око не згорнуло свою діяльність і продовжувало активно брати участь у культурному житті Одеси, проводити численні виїзні виставки для різних підприємств і організацій міста, супроводжувані розповідями, бесідами, лекціями.

В даний час ОКО є однією з найбільших у місті громадських організацій, в її лавах перебувають близько 3 тисяч членів. Організаційну основу ОКО складають постійні секції: «Нумізматики і боністики», «фалеристики і геральдики», «Філокартія і філотайміі», «Нетрадиційних форм колекціонування». ОКО проводить регулярні недільні зустрічі колекціонерів у Палаці студентів на вул. Маразлієвська, 34-а.